Γενικά

Μαθητική Εβδομάδα Δράσης 2024  «Η δύναμη στο πιάτο σου» – «Διατροφική Δικαιοσύνη»

Το σχολείο μας συμμετείχε στην «Μαθητική Εβδομάδα Δράσης 2024» της Action Aid.

Η Μαθητική Εβδομάδα Δράσης 2024, που εντάσσεται στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Η δύναμη στο πιάτο σου», φέτος εστίασε στον πρώτο Στόχο Βιώσιμης Ανάπτυξης – Μηδενική Φτώχεια και στον δεύτερο Στόχο – Μηδενική Πείνα.

Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στη «Διατροφική Δικαιοσύνη», στη δίκαιη δηλαδή, πρόσβαση όλων των ανθρώπων στο φαγητό, μέσα από δραστηριότητες, εισήγαγε τους μαθητές και τις μαθήτριες, στην έννοια της θρεπτικής και επαρκούς τροφής για όλους, τους ενεργοποίησε να σκεφτούν τι μπορεί να σημαίνει να μην έχουν όλοι πρόσβαση σε αυτήν.

Oι μαθητές μέσα από δραστηριότητες προσέγγισαν την έννοια της άνισης κατανομής των πόρων, προβληματίστηκαν πάνω στο δικαίωμα του κάθε ανθρώπου να έχει πρόσβαση στην τροφή και αναζήτησαν ενέργειες και επιλογές που μπορούμε να κάνουμε εμείς, ως καταναλωτές και ενεργοί πολίτες.

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ Η ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΟ ΠΙΑΤΟ ΣΟΥ 2024